By Vernalee
news-graphics-2007-_444735a
Oh my, we love bread! It can be flavorfully white, wheat, rye and other varieties. The average family eats about 80 loaves of bread a year. Depending on the thickness of the slices, there are approximately 20 slices of bread in an individual loaf at an approximate cost of $1.50.
Why am I providing these statistics? Simple, because as a colleague pointed out the other day, the average person throws away the two bread ends in each loaf.
Thus, utilizing this referenced example, minimally, we are wasting 160 slices (equating to 8 loaves of bread) yearly. Notwithstanding the cost of bread, that is a lot of uneaten bread! What is interesting is that the bread ends taste the same as the regular slices. As for me, I eat the bread ends; buttered, toasted, baked, and topped with jam! Yum! More bread; more money for me! So there is no waste of bread in my house. I enjoy my nutritious Wonder Bread. Have a slice of my tasty, mouthwatering bread end! Enjoy! Bon appetit!
Photo reprint: www.thetelegraph.co.uk